1. Какво означава да си „изборен доброволец“?
- Организацията на изборите е задължение на държавата. Отговорността за изборния процес в чужбина се носи пряко от посолството или консулството в съответната държава.
- Изборите в чужбина, обаче, няма как да се случат без изборни доброволци. Доброволците са основната движеща сила. Те проявяват инициатива и вършат 80%-90% от подготвителната работа на място.
- Доброволците не са служители на системата на Министерство на външните работи. Вършат всичко на добра воля като активни български граждани, преди или без въобще да бъдат назначени като членове на секционната избирателна комисия или да имат друга формална роля.
- Най-добрият начин на съвместна работа между изборните доброволци и представителите на посолството или консулството е партньорството. Доброволците не са задължени да изпълняват заповеди от страна на служителите на посолството/консулството и в случай на странно поведение от тяхна страна могат да изискват от тях писмена комуникация. Понякога е необходим и съвет от опитен доброволец.
- Мрежата на българските изборни доброволци по света, тяхната група, страница (Избори и референдуми в чужбина) и интернет блог (https://news-bg-abroad.com/) са надежден източник на синтезирана информация и практически съвети от подготвени от опитни доброволци.
- Законова рамка за работата на доброволците дават текстове от Изборния кодекс в чл. 13 (3), чл. 22 (2), чл. 103 (2) и чл. 104 (2), по отношение на
- намирането на подходящи помещения за изборни секции
- информиране на сънародниците по места за събиране на необходимите 40 заявления на секция
- предложения за попълване съставите на секционните избирателни комисии
- предложения за член на избирателна комисия, за ролята на оправомощен представител на МВнР, отговорен за получаване и предаване на изборните книжа, респективно преди и след изборния ден.
- подготовка и провеждане на изборния ден на 11 юли 2021г. заедно с представителите на Посолството, консулството и други командировани представители на официалните български институции.
Законовите текстове са дадени в края на материала.
2. Условия за отваряне на секция
Има 4 условия за отваряне на изборна секция:
- Обявена за „автоматична„ с решение на ЦИК или събрала 40 заявления
- Намиране и предлагане на подходящо помещение за провеждане на изборите
- Даване на предложения за членове на СИК (секционната избирателна комисия)
- Получаване на разрешение за провеждане на избори от страната-домакин. (*)
(*) За Германия и Канада процесът започва по-рано и протича по различен начин от този при останалите страни.
3. Подаване на минимум 40 заявления
На тази тема ще посветим отделна статия. Крайният срок за подаване е 15 юни 2021г., 23:59:59 часа българско време.
4. Разрешение от страната-домакин за провеждане на изборите
На страницата на МВнР (https://www.mfa.bg/bg/izbori-2021) се публикува информация за държавите, от които са получени разрешения за провеждане на изборите.
5. Осигуряване на помещение за провеждане на изборите
Място/Адрес
По възможност изберете удобно/лесно достъпно място с градски транспорт и добри условия за паркинг. Близост до жп гара, автобусна спирка или спирка на метро е препоръчителна. За пътуващите с кола е добре да има достатъчно голям паркинг на близо.
Сграда
Хотел (конферентна зала), общинска сграда (клуб, библиотека), (българско) училище, църква (църковен хол), магазин (български), офис на фирма, офис на дружество.
Помещението може да бъде както в публична сграда (община, културен център, образователен център, почивен център, библиотека, църква, училище, спортно хале, промишлено …), така и в частна сграда (клуб, конферентна зала в хотел, магазин, офис на фирма, офис на сдружение или дори местна политическа формация …).
Да има тоалетни за членовете на СИК и за гражданите, идващи да гласуват.
* Препоръчваме първо да се свържете с местните власти (община, кметство, префектура и т.н.), които често оказват съдействие при избора на сграда за провеждане на избори.
Помещение
В помещението:
- Ще се съхраняват изборните документи и оборудването на секционната комисия
- Ще се разположи тъмната стаичка (тъмните стаички) или кабинките за гласуване и ще се провеждат изборите
Помещението трябва да отговаря на следните изисквания (с червено – препоръчителни във връзка с Ковид-19):
- да може да се заключва и ключът да ви бъде предоставен
- да има площ поне 70-100 кв. м. Колкото по-голямо, толкова по-добре
- да има прозорци, за да може да се проветрява или климатична система
- да има 5-6 маси или чина, които ще са необходими за изборните документи на изборната комисия и за урната, както и за кабинката за гласуване
- да има поне 6-7 стола (за изборната комисия и за избирателя, който ще гласува)
- да има качествен безжичен интернет. Ако няма – да се провери, кой мобилен оператор осигурява стабилна връзка в помещението и да се осигури мобилен интернет от него
- да е достъпно за хора с увреждания
Преддверие
Силно препоръчително е да има място, където чакащите да гласуват да могат да попълват декларациите – образец 22 (ако не са подали предварително заявление), да седнат и да бъдат на закрито (ако навън е лошо времето). При липса на такова помещение и ако времето го позволява, може да се изнесе маса пред помещението, на която да се попълват тези декларации.
Резервация
Направете резервация за следния период:
- 10 юли 2021, събота, 17 – 24 часа (денят преди изборите, за подготовка на изборния ден)
- 11 юли 2021, неделя, 00:00 – 24:00 часа (денят на изборите)
- 12 юли 2021, понеделник, 0 часа – 05:00 часа (резервен часови пояс)
Помещението трябва да се резервира, дори посолството/консулството да не се е свързало още с местните власти. Резервацията може да се направи на собствено име (като частно лице) или на името на местна българска организация (ако има такава). По възможност направете необвързваща резервация, която да може да потвърдите окончателно след 19 юни (датата, на която ЦИК излиза с решение за обявяване на местата извън страната и броя секции в тях).
След като сте намерили подходящо помещение, препоръчваме да изпратите документите за договор или безвъзмездно отдаване към посолството или консулството за да бъдат подписани от тяхна страна.
Заплащане на наем
Наемът се поема от посолството или консулството със средства от държавния бюджет. Няма официален лимит. Ако представителят на посолството или консулството твърди нещо друго, поискайте от него да ви го изпрати в писмен вид по мейл.
*Във връзка с усложненията около Ковид 19 е възможно наемът да е по-висок от обичайното. Не е ваше задължение да търсите най-изгодното помещение. Ако посолството или консулството изрази недоволство, може да им предложите те да водят директно преговори с наемодателя (предоставете им координати на човек за връзка) или те да намерят подходящо помещение на по-изгодна цена.
При всички случаи изпратете вашето предложение за помещение по писмен път (по мейл), като поискате входящ номер. Координатите на вашето посолство и или консулство ще намерите в рубрика Координация с посолството/консулството на настоящия материал.
Може да заплатите предварително, ако така се уговорите с отговорника от посолството/консулството. Парите ще ви бъдат възстановени най-късно в деня на изборите от представител на държавата в секционната избирателна комисия (СИК) или при предаване на изборните книжа, в случаите когато местен доброволец е оправомощен представител на МВнР.
Краен срок за предложение на изборно помещение
Крайният срок за намиране на помещението и за съобщаване на адреса му на посолството или консулството по закон е 15 юни 2021.
6. Набиране на кандидати за участие в състав на СИК
Обяснение за СИК
Изборите се организират и провеждат на място от СИК – Секционна избирателна комисия. СИК обикновено се състои от 5 човека: председател, зам. председател, секретар и двама члена + 2-3 резерви. Резервите на практика не правят нищо, просто дават мобилния си телефон за връзка и имат готовност да се включат в изборния ден, ако някои от титулярите е възпрепятстван да дойде. Практиката показва, че рядко се опира до резервите.
Комисията се назначава от ЦИК, като 4 члена се назначават по предложение на партиите, а един – по предложение на министъра на външните работи. Ако партиите не успеят да предложат свои членове (което в чужбина, особено извън мегаполисите, често се случва), 4-те места се заемат от местни български граждани, предложени на посолството/консулството.
За избори 2021 в редица секционни комисии (Австралия, Нова Зеландия, Норвегия, др..), 5 тия член на комисията предложен от министъра на външните работи, ще бъде отново местно номиниран доброволец за ролята на оправомощен представител на МВнР.
За избори 2021 очакваме ЦИК да назначи 5 или 7-членни комисии за секциите с малък брой избиратели, а за секциите с по-голям брой избиратели, членовете на СИК да бъдат максимално допустимия брой – 9 , предвид необходимостта от допълнителни дейности, свързани с ковид 19 и увеличаващата се изборна активност.
Съставът на СИК ще бъде окончателно известен на 28 юни 2021.
Не може ли повече членове в СИК? Може ли да се включат и резервите?
По принцип, по изборен кодекс, ако се очакват повече от 700 гласуващи, препоръчително е да има 7-членна, а над 1500 гласуващи даже 9-членна комисия, за да може да се обработват по-бързо документите на гласуващите и да не се образуват големи опашки в пиковите часове на изборния ден.
Ако ЦИК вземе решение да имате 5-членна комисия, остава възможността, при необходимост, резервите да се включват неофициално, със съгласието на титулярите на СИК, и да помагат извън изборното помещение, без да подписват документи или участват във вземане на решения.
Изисквания към членовете на СИК от местните български граждани
- Да са сериозни и ангажирани хора.
- Може да нямат никакъв предварителен опит. Ще получат Методически указания.
- Задължително трябва да бъдат български граждани! Може да са с двойно гражданство.
- Да не са в роднински и съпружески връзки или фактическо съжителство помежду си.
- Да носят български документ за самоличност! За избори през 2021г., по изключение, личният документ може и да е с изтекъл срок на валидност след 13.03.2020г.
Необходими данни за членовете на СИК
Следните данни се събират от местния изборен координатор и се пращат по мейл до посолството /консулството):
- В коя секция желяе да участва (държава и населено място)
- На коя длъжност иска да бъде: председател/секретар/член/резервен член *
- Трите имена
- ЕГН
- Степен на образование
- Специалност
- Има ли предходен опит в избори: да/не
- Мобилен телефон (с пълния код на избиране)
- Е-mail
* Председателят и секретарят поемат най-голяма отговорност и стоят до най-късно, заедно с оправомощения представител на МВнР (командирован или местно номиниран)
Може да използвате този файл, за да опишете данните на кандидатите за участници в СИК и да ги изпратите на ДКП.
Финансово възнаграждение в СИК
Финансовото възнаграждение на участниците в СИК в чужбина се определя от това решение на ЦИК в зависимост от заеманата длъжност в СИК и изпълнените дейности:
Длъжност | Възнаграждение за дейност 1 ( в лв.) | Възнаграждение за дейност 2 (в лв.) | Възнаграждение за дейност 3 (в лв.) | Общо дейности 1+2+3 (в лв.) |
Председател | 105/157.50 | +15/+22.50 | +30/+45 | 150/225 |
Заместник-председател | 95/142.50 | +15/+22.50 | +30/+45 | 140/210 |
Секретар | 95/142.50 | +15/+22.50 | +30/+45 | 140/210 |
Член | 80/120 | +15/+22.50 | +30/+45 | 125/187.5 |
- Дейност 1. Произвеждане на изборите в изборния ден 11 юли 2021
- Дейност 2. Получаването на бюлетините и другите изборни книжа и материали, както и за подреждане на помещението за гласуване
- Дейност 3. Времето до получаване на потвърждение от ЦИК след изпращане на протоколите
Цифрите в червено са с включено допълнително възнаграждение +50% заради работа в условия на пандемия.
В секциите, в които ще има машинно гласуване, членовете на СИК получават допълнително 20 лева.
Заплащането става обикновено в началото или края на изборния ден. Възнаграждението не е основният мотив за работата. Разчита се и на доброволния граждански принос.
Формиране на екипа
Добре е кандидатите за членове на СИК да влязат предварително във връзка един с друг и да си имат координатите (мобилните телефони).
7. Координация с посолството/консулството
Отговорност на посолството/консулството
- Да се свърже с местните власти и да ги информира за провеждането на български избори
- Да поеме разходите за наем на помещението, както и всички други разходи, свързани изборите
- Да достави навреме в деня преди изборите бюлетини, машини и други изборни материали
- Да върне изборните документи в посолството/консулството след приключване на изборния ден
Контакт с отговорното лице в посолството/консулството
Свържете се с отговорния за изборите човек във вашето посолство/консулство. Координатите на посолството/консулството може да вземете от сайта на Външно министерство (www.mfa.bg)

Запишете си следните негови данни задължително/препоръчително
- Имена
- Телефон (мобилен)
- Длъжност
- Мейл
Предайте му събраната информация в писмен вид (по мейл), от името на „Организационен комитет/Инициатива за изборна секция в [посочете адреса на секцията]“, като поискате входящ номер.
Срокове за предаване на информацията на посолството/консулството
За помещението:
- По закон до 15 юни (вторник вечерта, БЪЛГАРСКО ВРЕМЕ): по закон и особено за тези, които очакват разногласия от страна на посолството/консулството за желанието на българската диаспора за адреса на секцията.
- В краен случай най-късно на 17 юни (четвъртък на обяд): при необходимост
За състава на СИК: до 21 юни (понеделник), до обяд МЕСТНО ВРЕМЕ
8. Оборудване на помещението за изборния ден
Кабинки за гласуване и урна
Намирането на урни и кабинки за гласуване може да се прави до няколко дни преди изборите. Изключително практични са кабинки за гласуване от преносим тип като тези на снимката:


‼️ В секциите, в които на 11 юли ще се гласува с машини, също трябва да подсигурят кабинки за гласуване и урни. Те трябва да са на разположение, в случай, че се налага преминаване към гласуване с хартиени бюлетини заради проблем с машината за гласуване!
9. Методическа подготовка за изборния ден
Важно е членовете на СИК извън страната да се запознаят с документа „Методически указания за СИК извън страната“ на ЦИК.
Мрежата на изборните доброволци ще изготви допълнително практически разяснения към „Методическите указания“ на ЦИК.
10. А какво значи да съм наблюдател? И как мога да стана такъв?
Един от начините да присъствате в изборното помещение по време на целия изборен ден, включително броенето на бюлетините и съставянето на изборните протоколи, е да бъдете наблюдател. Това ви дава възможност и да помагате на своите колеги-доброволци, които са назначени в СИК, при условие, че има много работа, а ЦИК не е увеличила състава на СИК.
Имайте предвид, че работата на наблюдателите е без възнаграждение.
Как да се регистрирам за наблюдател?
За да бъдете наблюдател, трябва да се свържете с регистрирана от ЦИК НПО, която да вземе вашите данни и да ви предложи за неин наблюдател в ЦИК. ЦИК публикува онлайн-списък на одобрените наблюдатели и издава хартиено решение, електронно копие от което получавате от НПО-то.
С принтирано решение и с личен български документ се легитимирате в СИК. И носите бадж с надпис НАБЛЮДАТЕЛ.
Права на наблюдателите
Наблюдателите имат право да присъстват на заседанията на избирателните комисии, при получаването на изборните книжа и материали и подготовката на помещенията за гласуване, в изборното помещение при откриването и закриването на изборния ден, по време на гласуването, при отварянето на избирателните кутии и при установяване на резултатите от гласуването, за което им се осигурява пряка видимост; при предаване на бюлетините, останалите книжа и материали на комисиите по чл. 287, ал. 7 от ИК; и на всички останали етапи от изборния процес.
Наблюдателите имат право да получат срещу подпис копие от протокола за избора с резултатите от гласуването в избирателната секция.
Наблюдателите имат право да подават жалби и сигнали за нарушения на изборния процес;
В една избирателна секция може да присъстват най-много двама наблюдатели от една и съща организация, като в изборното помещение може да присъства само един от тях. Наблюдателите не са обвързани с конкретна избирателна секция.
Специална роля на наблюдателя
В случай на нужда, изборните доброволци, които са се регистрирали като наблюдатели, могат неофициално да помагат на СИК при работата с избирателите, особено, ако в секцията в чужбина има извънредно много избиратели.
11. Извадки от Изборния кодекс, дефиниращи партньорската работа между изборните доброволци и посолството/консулството
Чл. 13 (3) Организациите на българските граждани в съответното място може да правят предложение за местоположението на избирателните секции извън страната до ръководителите на дипломатическите и консулските представителства. Предложението се прави не по-късно от 25 дни преди изборния ден и се публикува незабавно на интернет страницата на съответните дипломатически и консулски представителства.
Чл. 22 (2) Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България отправят покана за съдействие към организации на българските граждани извън страната. Организациите може да подпомагат дейността по подготовката и организацията на изборите извън страната, осигуряват контакти с местната администрация, подходяща зала за произвеждане на изборите, избирателни кутии, кабини за гласуване, скенер, мобилен интернет и друга техника.
Чл. 103. (1) Централната избирателна комисия назначава във всяка секционна избирателна комисия по един член, предложен от министъра на външните работи или от оправомощен от него заместник-министър.
(2) Министърът на външните работи или оправомощеният от него заместник-министър може да прави предложението по ал. 1 въз основа на предложения от организации на български граждани в съответната страна.
Чл. 104. (1) 1) (Изм. – ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г., изм. – ДВ, бр. 36 от 2021 г., в сила от 01.05.2021 г.) Когато партия или коалиция по чл. 102, ал. 6 или 7 не е направила предложение, Централната избирателна комисия не по-късно от 12 дни преди изборния ден назначава за членове на секционните избирателни комисии лица, предложени от ръководителите на съответните дипломатически или консулски представителства или от министъра на външните работи или оправомощен от него заместник-министър.
(2) (Доп. – ДВ, бр. 39 от 2016 г., в сила от 26.05.2016 г.) Ръководителите на съответните дипломатически или консулски представителства или министърът на външните работи или оправомощеният от него заместник-министър може да правят предложенията въз основа на предложения от организации на български граждани в съответната страна. Предложенията от организациите на българските граждани се публикуват незабавно на интернет страницата на съответните дипломатически и консулски представителства.
Много полезно.
Сбито и с конкретика.
Благодаря!
Здравейте,
преди седмица изпратихме писмо до посолството в Берлин с предложение за съдействие от наша страна за разкриване на изборна секция в ново населено място. Имаме налични доброволци, предложения за членове на СИК, както предложения за помещения.
Писмата ни все още не са качени на сайта на посолството в Германия. От там са махнати и някои писма от други градове, които бяха вече качени. Защо не се изпълняват разпоредбите на чл.13 (3) от Изборния кодекс и към кого да се обърнем за съдействие?
Благодаря за изчерпателния отговор!Пожелавам безпрецедентни и нормално протичащи избори!!
Никъде не мога да намеря адресите на изборните секции в Кьолн, Германия – единствено попадам на обозначения като Кьолн 1 и Кьолн 2.
Някой би ли посочил адресите на секциите?
Предварително благодаря.
Здравейте!
Адресите на секциите ще станат известни на 22 юни и ще бъдат публикувани на страницата на посолството в Отава, в специализираната рубрика ИЗБОРИ ЗА НС 11 юли 2021.
https://www.mfa.bg/embassies/canada/ns2021/3768